Obecně o CLA

Konjugovaná kyselina linolová neboli CLA patří mezi omega-6 mastné kyseliny a nejčastěji se využívá na efektivní podporu spalování podkožního tuku a jako prevence proti jo-jo efektu, jedná se tedy o skvělého pomocníka při redukčních programech.

Co všechno CLA umí? Spalování, růst a prevence.

Její rozsah působení je však mnohem širší. V potravinách tento „zdravý tuk“ nalezneme například v mléčných produktech a hovězím mase, avšak vlivem špatné výživy dobytka (umělé směsi místo pastvy) je procento CLA v mase a mléce sníženo až o 60 %.

Silný antioxidant

Nedostatek CLA ve stravě je hlavním důvodem, proč tento suplement začít užívat. Není sice doposud 100 % potvrzeno ani vyvráceno, že dlouhodobě snížený přísun CLA skutečně vede k civilizačním onemocněním, jako je rakovina, obezita a chronická únava, avšak i selským rozumem je jasné, že nedostatek čehokoliv, co je tělu přirozené, se logicky někde projeví.

Pro koho je CLA vhodná?

Díky výše popsaným účinkům je CLA vhodným doplňkem pro každého sportovce, ať už provozuje vytrvalostní nebo silovou aktivitu. Pokud chcete užívat CLA cíleně pro redukci podkožního tuku, nejvíce pocítíte efekt v kombinaci s cíleným redukčním programem.

CLA podporuje v těle tvorbu zdraví příznivých látek (eikosanoidů,prostaglandidů) – dochází tak k ovlivnění některých funkcí organismu :

Doporučené užívání:

3x denně 1g čisté CLA ( ideálně 30-45 minut před jídlem)

Studie poukazují na fakt , že vyšší dávky nemají lepší účinek.

Za mě jako výživového poradce se CLA jednoznačně vyplatí suplementovat. Ať už je to z důvodu redukce tělesného tuku nebo nabírání svalové hmoty a nebo jen jako prevenci, jak je zmiňováno v článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *